Navazujeme na druhou část článku Technická analýza v tradingu. Protentokrát se zaměříme na indikátory, jejichž základem není cena podkladového aktivita. Hovoříme o tzv. Market Internals. Základními Market Internals jsou především indikátory Volume a Open Interest. Ty si nyní představíme podrobněji.
Market Internals indikátory
a) Volume indikátory (např. Volume)
Volume je indikátor reflektující počet zobchodovaných kontraktů během specifické časové periody, kterou nám určuje námi zvolený timeframe. Na grafu 1 můžeme vidět v dolní části grafu denní volume označené červenými sloupečky. Otázkou samozřejmě je, k čemu volume traderům slouží? Volume je pro tradery jedním ze základních vodítek, jestli trh, který zamýšlíme obchodovat, je dostatečně likvidní nebo ne. Již jsme si řekli, že čím více je trh likvidní (čím více je na něm zobchodovaných obchodů), tím větší je pravděpodobnost, že danou komoditu či jiné podkladové aktivum nakoupíme či prodáme za takovou cenu, jakou zamýšlíme (bez zbytečných Slippage v plnění). Otázkou je, jaké celkové denní volume už nám zaručuje dostatečnou likviditu? Na základě zkušenosti můžeme říct, že jakákoliv komodita s počtem zobchodovaných futures mezi 10 000 až 20 000 obchodů za den již vykazuje slušnou likviditu. Záleží ale opravdu na stylu obchodování, který obchodujete (poziční tradeři jsou schopni se s vyšším Slippage vyrovnat, ale intradenní potřebují vyplnit, pokud možno, za zamýšlenou cenu). Existují tradeři, kteří i přes výraznější Slippage a nízkou likviditu trhu, vydělávají na daném komoditním trhu hodně peněz díky optimalizovaným obchodním systémům šitým tzv. „na míru“. Jinými slovy tyto systémy zohledňují ve svých historických testech vysoké Slippage. Začátečníkům rozhodně doporučujeme Volume podrobně nastudovat trh od trhu. Vytvoříte si tak celkové povědomí o komoditní trzích – respektive to, které trhy mohou nabízet zajímavé příležitosti v podobě nízkých Slippage díky vysokému Volume. Mezi mnoha tradery se Volume hojně využívá i k definici vstupních a výstupních podmínek konkrétního obchodního systému. Zde samozřejmě již záleží na každém traderovi, které relace vypozoruje mezi chováním Volume a dalším cenovým vývojem. V mém živém obchodování v určitých obchodních systémech s Volume velice intenzivně pracuji. Pokládám ho za velmi důležitý, protože je indikátorem, který není pouhým derivátem ceny jako všechny cenové indikátory, ale obsahuje při sofistikované aplikaci cennou přidanou hodnotu.
Graf 1 Denní graf cukru se zobrazeným Volume, kde každý sloupeček představuje celkové Volume pro daný den
b) Open Interest indikátor
Open Interest (dále „OI“) je velice často mezi tradery chybně interpretován jako Volume. Jedná se o celkový počet futures kontraktů, které nejsou uzavřeny nebo fyzicky doručeny v daný den. Jinými slovy se jedná o počet otevřených kontraktů v dané časové periodě. Odpovídá nám na otázku, kolik existuje v daném okamžiku otevřených pozic. Je mi jasné, že nyní pro Vás může být velice obtížné rozlišit ten skutečný podstatný rozdíl mezi Volume a Open Interest, proto si to zkusíme vysvětlit na konkrétním příkladu: Dne 1. září je hodnota OI před otevřením trhu 200 000, tzn., že víme, že před otevřením trhu existuje celkem 200 000 futures kontraktů, které byly otevřeny v některém z předchozích dní a stále nebyly uzavřeny. Před otevřením trhu je samozřejmě hodnota Volume 0, protože v daný den nebyl zatím zobchodován jediný futures kontrakt. Nyní si představte, že 1. září budete první mezi spekulanty, kdo nakoupí 50 futures kontraktů do Long pozice. Jelikož pro každého kupujícího musí existovat prodávající a naopak, existuje na protistraně trader, který nám prodává 50 short kontraktů. Pozor, tento trader vstupuje do Short pozice, jeho zájmem není uzavřít svoji již existující pozici. OI je tedy tvořeno 50 futures kontrakty Long a současně 50 futures kontrakty Short a nyní se z původních 200 000 navýšilo o 50, tedy na 200 050. Volume dne 1. září má nyní hodnotu 50. Pokud záhy svých 50 futures kontraktů budete uzavírat a protistrana, která bude od vás tyto kontrakty kupovat, bude zároveň díky vašim 50 futures kontraktů uzavírat své Short pozice, pak se vrátí hodnota OI zpět na 200 000, přičemž hodnota Volume se nyní navýší z 50 na 100.
Pojďme si nyní ukázat OI a Volume v grafické podobě. Na grafu 2 můžete vidět denní graf trhu E-mini S&P 500, kde ve spodní části grafu naleznete OI (fialová křivka) a VOLUME (červené sloupečky).
Graf 2 Denní graf trhu E-mini S&P 500 se zobrazeným denním Volume (červené sloupečky) a Open Interest (fialová křivka)
Zde si všimněte jednoho zajímavého úkazu: Některé dny hodnota Volume přesahuje hodnotu OI – respektive červené sloupečky Volume jsou vyšší než fialová křivka OI. O trhu E-mini S&P 500 nám to jednoznačně vypovídá to, že láká krátkodobé spekulanty, kteří své pozice otevřou a zároveň uzavřou v rámci jednoho jediného dne. OI se nám tedy logicky nenavyšuje. E-mini S&P 500 totiž Day Traderům poskytuje velice atraktivní likviditu a tedy nízké Sslippage. Tuto likviditu zajišťují tzv. Market Makers. Více informací o Market Makers můžete najít v tomto článku. Pojďme si ale nyní zobrazit trh pšenice (Graf 3), kde naopak OI mnohonásobně převyšuje Volume. Tento fakt jasně dokazuje, že trh pšenice stejně jako všechny trhy, kde se obchodují futures kontrakty fyzických komodit, slouží především producentům, zpracovatelům dané suroviny a dlouhodobým spekulantům, kteří své pozice drží po dobu x dní.
Graf 3 Denní graf trhu pšenice se zobrazeným denním Volume (červené sloupečky) a Open Interest (fialová křivka).
Graf 2 a graf 3 přesto mají jeden společný znak. Jak můžete sami vypozorovat, když se daný futures kontrakt blíží ke své expiraci, OI velmi markantně klesá. U trhu E-mini S&P 500 vidíme, že tento pokles nastal v podstatě ze dne na den, kdežto u trhu pšenice vidíme, že tento pokles je dlouhodobějšího charakteru v rámci mnoha dní. Prudký vzestup OI ze dne na den značí u grafu, který spojuje jednotlivé futures kontrakty dle časové posloupnosti expirací, nový futures kontrakt s dalším expiračním obdobím.
Shrnutí
V tomto pokračování článku Technická analýza v tradingu jsme si představili dva velmi podstatné indikátory v podobě Volume a Open Interest. Jako trader musíte těmto indikátorům bezpodmínečně rozumět. I kdybyste je nevyužívali v rámci vašeho obchodního systému pro vstupní a výstupní podmínky, je zapotřebí tyto indikátory znát pro sledování dostatečné likvidity trhu. Open Interest je pak skvělým indikátorem, který nám signalizuje, že máme s pozicí u daného obchodního systému přejít do navazujícího futures kontraktu pro další expirační období.
Petr
(c) AOStrading.cz
Předcházející kapitola: Technická analýza v tradingu 2/4
Následující kapitola: Technická analýza v tradingu 4/4