Nový web Petra Tmeje:
Dobrý den, drazí tradeři! Jmenuji se Petr Tmej a již šestým rokem se živím tradingem na plný úvazek. V roce 2009 jsem vystudoval VŠB v Ostravě, obor Řízení jakosti. Mé studium bylo z velké části zaměřeno na teorii pravděpodobnosti a statistické procesy. Když jsem se těsně po státnicích dozvěděl od kamaráda, že se zajímá o obchodování na burze, okamžitě mě začal zajímat svět tradingu. Mým prvním zdrojem informací byly knížky, zahraniční internetové články a základní kurzy pro začátečníky. V tom samém roce se mi naskytla příležitost v rámci doktorského studia vycestovat do Švédska na Linköping University. Zde jsem kromě pokročilých studií statistických procesů zabředl naplno do světa tradingu, našel si zahraniční přátele v oblasti tradingu a začal sdílet nabyté znalosti. Mé zaměření se v tu chvíli točilo kolem Automatických obchodních systémů (dále „AOS“), primárně pak obchodování futures akciových indexů. Bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě. Dříve jsem přemýšlel nad tím, že se stanu diskréčním obchodníkem. Naštěstí jsem brzy zjistil, že mé znalosti statistiky a pravděpodobnosti mohou být aplikovány spíše na algoritmický trading. než na diskreční obchodování.
Co se týče mých tradingových zkušeností, tak živě obchoduji již čtvrtým rokem. Začal jsem v roce 2013 se startovním kapitálem $19 625. V témže roce jsem vydělal $16 220. Po započtení poplatků za data, komise a dalších byl můj čistý profit $14 090, což představovalo zhodnocení 71,8 % za rok 2013. V listopadu 2013 jsem musel z osobních důvodů vybrat $19 060 a tudíž jsem začal rok 2014 s kapitálem $14 915. V tom roce jsem vydělal $6 524, což představovalo zhodnocení 43,7%. Opět, po započtení všech nákladů, čistý zisk byl $3 147 – zhodnocení 21,1%. Veškeré mé automatické strategie byly vytvořeny na akciových indexech. Tyto strategie byly vygenerovány kompletně v programu Adaptrade Builder. Pro testování robustnosti strategií využívám nejenom Adaptrade Builder, ale také platformu TradeStation. Zároveň jsem však vždy trval na aplikaci rozsáhlých testů robustnosti AOS, které nejsou v běžně komerčně používaných softwarech dostupné. Poté, co jsem dokončil první rok v tradingu, jsem nabyl iluzorního dojmu, jak dokáže být tento byznys „jednoduchý“. Rok 2014 byl složitý na psychiku, jelikož jsem poznal, jak drawdowny mohou zahýbat nejen s účtem, ale také s psychikou tradera. Zásadní zlom přišel v roce 2015, kdy jsem se z profilu individuálního tradera vydal směrem k institucionálnímu tradingu.
Stal jsem se spoluzakladatelem firmy QuantOn Solutions. Tato firma je lincenovaným obchodníkem s cennými papíry pod regulací Národní banky Slovenska. V současnosti spravuje svým klientům desítky miliónů korun. Tento fakt naprosto změnil můj přístup k obchodování a akceptaci rizika. Z hlediska správy aktiv pro mne již nebyl na prvním místě maximální možný zisk, ale co možná nejmenší riziko při co nejvyšší stabilizaci výkonu diverzifikovaného portfolia, tedy maximalizaci jeho Sharpe ratio. Pouze tento přístup může zajistit dle mého názoru konzistentní profitabilitu. S živým tradingem jsme začali v říjnu 2015 v rámci obchodování diverzifikovaného portfolio nekorelovaných AOS rozprostřených napříč futures trhy v USA. V rámci jednoho obchodního směru obchodujeme strategie, které byly vytvořeny genetickými algoritmy – akciové indexy, energie, kovy a jiné. Další neméně důležitým obchodním přístupem je algoritmizované obchodování akcií. Od října 2015 jsme provedli 2392 obchodů s průměrným výnosem 14,26%. Jak jsem zmínil již dříve, snažíme se risk držet co nejvíce pod kontrolou tak, aby náš drawdown byl v rámci očekávání – tedy v řádech jednotek procent.
Níže můžete vidět statistiky mého živého obchodování. Pokud by si někdo rád prohlédl mé výpisy z účtu, nechť mě kontaktuje na emailu: petr.tmej@aostrading.cz
Rok 2013 Rok 2014
Systémem pokus-omyl jsem strávil poměrně dlouhou dobu, abych přišel na to, co funguje v trzích nejlépe a co zase ne. Zde vypíšu jen pár z nich:
Historie dat: Systémy na akciové indexy stavím od roku 2003 a systémy na komodity od roku 2008. Důvod je ten, že jakákoliv data před tímto obdobím přestávají dávat relevanci a nemá smysl je zahrnovat do backtestů. Například na trhu Soybeans jsou data před rokem 2007 nepoužitelná. U tohoto trhu jsou dokonce cenová data v mínusových číslech, kvůli metodě spojování kontraktních měsíců. Akciové indexy sice neudávají záporné hodnoty, avšak 14letá historie je dostatečný vzorek dat pro vytvoření robustní strategie.
Time Sessions: Testováním různých Time Sessions jsem strávil hodně času. Trhy jsou extrémně volatilní na začátku a konci denní obchodní seance. E-mini indexové trhy jsou také velmi volatilní ve 22:00 hod. českého času, kvůli konci obchodní seance velkých indexů. V reálu to znamenalo, že bychom dostávali na výstupu/vstupu do obchodu větší slippage, než bychom očekávali. Proto je zapotřebí zapracovat i na precizním stanovení time sessions a to hlavně z hlediska optimalizace slippage.
Slippage: Jsem toho názoru, že strategie by se měly vyvíjet společně se všemi náklady spojenými s vykonáním obchodů. Je to z toho důvodu, abychom měli reálnou představu, kolik taková strategie může vydělávat při live obchodování. Reálné vyplnění obchodních příkazů, které naše strategie generují, nejsou vždy za cenu, kterou bychom očekávali. Jelikož mám statistiku všech obchodů, které jsem za svou kariéru vyprodukoval, mohu poskytnout opravdu reálné skluzy při plnění u různých trhů od akciových indexů, až po kovy či energie. Hodnoty jsou u jednotlivých trhů dosti odlišné. Toto know-how je velmi cenné, jelikož nikdo neposkytuje data o svých obchodech a výpisů z účtů. Na mém kurzu toto vše dostanete k dispozici.
Léta zkušeností živého obchodování mě naučily 3 důležité věci:
1) Vývoj automatických obchodních systémů má jednoznačně smysl. Mé strategie generují stovky obchodů. Pro mě je to dostatečný vzorek obchodů na to, abych si uvědomil, jak důležité je porozumět potencionálnímu riziku přeoptimalizování strategií. Pokud používáte program jako je Adaptrade Builder, který Vám generuje tisíce strategií, většina z nich budou přeoptimalizované systémy, které mají tendence v budoucnosti selhávat na neviděných datech. Overfitting (česky přeoptimalizace) je něco, na co by trader neměl nikdy zapomínat. Adaptrade Builder i TradeStation mi sice vygenerovaly tisíce potencionálně dobrých strategií, ale teprve mé vlastní testy robustnosti dokázaly oddělit skutečná zrna od plev. Jednoduše řečeno, nejde o to být skvělým programátorem. Je nutné si uvědomit sílu pravděpodobnosti a statistiky a tudíž identifikovat potencionálně přeoptimalizované strategie. Za mým úspěchem tedy stojí kombinace TradeStationu, Adaptrade Builderu a mé vlastně vyvinuté testy robustnosti, které nejsou k dispozici v žádné komerčně používané platformě.
2) Diverzifikace. Obchodování je extrémně složité, pokud máme limitovaný kapitál. Nedostatečná kapitalizace stojí za tím, že člověk rozděluje riziko pouze mezi pár trhů, systémů, nebo timeframů. Neříkám, že je nemožné být profitabilní s několika málo systémy a s účtem od deseti tisíce dolarů. Nicméně, pravděpodobnost se dříve, či později projeví a to se promítne i do účtu obchodníka, pokud nebude mít jasný přehled o jeho potenciálních rizicích.
3) Kapitalizace. Dospěl jsem k názoru, že s malým účtem, který jsem obchodoval mezi lety 2013 a 2014, bych nedosáhl skutečné diverzifikace. Tento problém jsem vyřešil až s mými obchodními partnery při zakládání společnosti QuantOn Solutions, kde spravujeme již větší množství financí a tudíž máme i větší prostor pro kvalitní správu portfolia.
Poskytujeme klientům komplexní produkt na bázi dynamické správy aktiv. QuantOn Solutions působí jako R&D (výzkum a vývoj) centrum. Zaměřujeme se hlavně na testování a vývoj automatických obchodních strategií. Naše R&D má dva základní přístupy:
Genetický přístup: Vyvíjíme long/short intradenní a swingové strategie pro různé trhy s využitím vlastního softwaru. Během roku 2015 jsme vytvořili tým traderů, kteří pracují s Adaptrade Builderem a dalšími nástroji, s cílem vytvořit diverzifikované portfolio obchodních strategií na trzích jako akciové indexy, kovy, energie a jiné. Začali jsme obchodovat s vlastním kapitálem v září roku 2015. Na základě našeho diverzifikovaného portfolia, které je backtestované na Out of Sample datech, jsme dosáhli zhodnocení v rozmezí 10-20 procent při drawdownu jednotek procent. Naším primárním cílem je mít risk pod kontrolou.
Mechanický přístup: Zde dochází k vývoji strategií na základě našich myšlenek a lidské logiky a to jak na futures, tak na akcie.
Jak víte, dalším z projektů, kterými se zabývám, je portál AOStrading.cz. Ten byl založen v listopadu roku 2014. Hlavním posláním je poskytnout relevantní znalosti v oblasti stavby automatických obchodních strategií traderům, kteří to myslí s obchodováním opravdu seriózně. Tito lidé se chtějí stát úspěšnými obchodníky a mým úkolem je jim pomoci dosáhnout svých cílů. Svoje know-how předávám ve formě článků, webinářů, či prezenčních kurzů. Klienti nemusí být špičkovými programátory, aby mohli postavit opravdu robustní strategie v programu Adaptrade Builder, či TradeStation. Klíčem je omezit přeoptimalizaci ve vygenerovaných automatických obchodních strategiích. V tomto ohledu je mé know-how jedinečné. Jsem v kontaktu s celou řadou obchodníků z celého světa a zjistil jsem, že jen hrstka z nich dokáže skutečně rozeznat přeoptimalizovanou strategii, která nemá šanci být profitabilní z dlouhodobého hlediska. Články na internetu bývají příliš komplikované. Já svým klientům dokážu předat tyto informace ve srozumitelné a jasné podobě. Moje metody jsou sice komplexní a sofistikované, ale zároveň se je snažím tématiku předat v pochopitelné formě, aby se dala uchopit i neprogramátory a začínajícími tradery.
V květnu 2018 organizujeme dva kurzy pro – Stavba automatických obchodních systému pro začátečníky, kde klientům předáme detailní know-how, jak krok po kroku vytvořit a dlouhodobě profitovat z automatických obchodních strategií, jak pracovat se softwarem TradeStation a Adaptrade Builder, jak vytvářet vlastní AOS pomocí genetických algoritmů a testovat jejich robustnost v TradeStation a mnoho dalšího. Druhý kurz se jmenuje Testování robustnosti a kvalitní stavba portfolia AOS pro pokročilé. Tento kurz je koncipován pro pokročilejší tradery a uživatele TradeStation, kteří případně již sami živě obchodují. K testování svých AOS využíváme speciální testovací metody v dalších programech. Tyto metody testování robustnosti mnoho traderů opomíjí, v důsledku čehož jejich AOS často selhávají. Například pouhá Cluster Walk Forward analýza pro testování potenciální robustnosti AOS rozhodně nestačí.Zároveň se zabýváme stavbou diverzifikovaného portfolia nekorelavaných AOS, který tvoří základ pro kvalitní a jasně uchopitelnou kontrolu rizika Vašeho kapitálu.
Petr
Následující kapitola: Petr Tmej – Cesta k uspěšnému obchodování AOS (2/2)
(c) AOStrading.cz