Každý, kdo chce obchodovat na burze, by si měl položit základní otázku: „Jaká je hlavní motivace lidí, aby začali sami obchodovat na burze prostřednictvím brokera?“ Většina z Vás by jistě odpověděla jednohlasně: maximální možné zhodnocení úspor při co nejvyšší úspoře času. A nelze jinak než souhlasit. Avšak předtím, než se jeden rozhodne problematikou obchodování na burze skutečně seriózně zabývat, měl by si ujasnit, jaké další alternativy v oblasti zhodnocování úspor existují. Řada z mých čtenářů již ví, že se dlouhodobě v praxi a úspěšně zabývám algoritmickým tradingem. Jaké ale existují další varianty možného do určité míry pasivního zhodnocování Vašich úspor? Můj názor na tuto problematiku si můžete přečíst v třídílné sérii článků. V této první části se s Vámi podělím o svůj postoj k investicím do nemovitostí a investicím do umění a cenností.
Investice do nemovitostí – bytů
Dříve jsem koketoval s myšlenkou, že bych své tvrdě vydělané peníze investoval do nemovitostí v podobě nákupu bytů a pozemků. Pak jsem si ale klasickou metodou pro a proti vyhodnotil, že tato forma investicí nebude pro mě. Za vše mluví tento příklad. Mnoho mých přátel z Ostravy, odkud pocházím, si hromadně nakupovalo byty v době ekonomického boomu a to hlavně v první polovině roku 2008. V té době totiž ceny nemovitostí v mém rodném městě raketově stoupaly, protože poptávka výrazným způsobem převyšovala nabídku. Nálada byla extrémně pozitivní. O Ostravě a celém Moravskoslezském kraji se mluvilo jako o regionu budoucnosti. Pak ale svět zasáhla globální hospodářská krize a s ním i propad cen nemovitostí.
Obr. 1: Vývoj ceny bytů v ČR od roku 2005 do třetího kvartálu roku 2014. Zdroj ČSÚ
Na Obr. 1 můžete vidět průměrný cenový vývoj bytů od roku 2005 do září 2014. Z grafu je patrné, že skutečná realizovaná cena se od té nabídkové výrazně liší. Vidíte, že od třetího kvartálu roku 2008 průměrné ceny bytů markantně klesaly. Výchozí hodnota indexu, která je rovna 100 a vidíte ji na svislé ose, je nastavena na úroveň 100 pro začátek roku 2010. Pokud byste tedy například v třetím kvartále roku 2008 koupili byt v České republice, kdy hodnota indexu byla 123,1, dnes byste ho prodávali za cenu, kdy je hodnota indexu 98,6, tzn. propad o více než 24,5 bodu hodnoty indexu, tj. pokles o 24,84% průměrné ceny bytů v ČR. Nutno podotknout, že Ostrava byla krizí mnohem více zasažena než jiné regiony a ceny bytů se zde propadly procentuálně ještě o mnohem vyšší hodnotu. A jak už to v životě chodí, hodně mých známých nakupovalo v Ostravě nemovitosti právě v době těsně před vypuknutím krize, kdy ceny bytů byly historicky na maximu. Samozřejmě zde existuje stále zcela relevantní argument, že byty sice mohou ztrácet na ceně, ale pořád z nich můžeme mít stabilní příjem z nájmu, pokud byt chceme vnímat jako investici na zhodnocování kapitálu. To je samozřejmě pravda a například dnes, kdy se píše konec roku 2014 a ceny bytů stagnují již po řadu let (může tedy existovat po době stagnace s vyšší pravděpodobností zase období růstu), mohou být právě investice do bytů zajímavou možností zhodnocování. Pokud dnes například dobře pořídíte garsonku právě v Ostravě a seženete nájemníka, Vaše roční výnosnost z nájemného po zdanění se může pohybovat mezi 8 – 10% ročně. Zde ale spatřuji jedno velké ALE. A to spočívá v riziku neplacení nájmu a s tím související komplikovanou administrativou. Zákon totiž majitelům bytů nejde zrovna dvakrát na ruku a vystěhovat v dnešní době nájemce z bytu – to chce hodně pevné nervy. Stačí tedy, aby Vám nájemce neplatil pár měsíců a problém je na světě. Předpokládané výnosnosti tak zůstanou jen na papíře. Další aspekty, které je vždy nutno zvažovat, souvisí s opotřebením bytu, jeho údržbou a dalšími naplánovanými výdaji. A tak pro mě není překvapením, že se stále více setkávám s majiteli bytů, kteří kupovali byty za účelem zhodnocení svých úspor a po letitých zkušenostech se je rozhodli spíše prodat, než je nadále vlastnit a vnímat jako dlouhodobou investici. Samozřejmě v této problematice existuje mnoho proměnných, které hrají svoji roli. V žádném případě nechci a nebudu tvrdit, že investice do bytů se nemůže vyplatit, ale zvážím-li důkladně rizika v podobě nezbytné administrativy a hrozby nájemců neplatičů, docházím k závěru, že se nejedná o pasivní zhodnocování investic. Zkrátka dosažitelná výnosnost vůči strávenému času pro mě zas až tak zajímavá není. A to nemluvím například o bytech v Praze, které jsou sice vnímané jako přístaviště bezpečných investic držící hodnotu, ale nabízí výnosnost řádově přibližně (jen) od 3 do 5% ročně.
Investice do umění a cenností
Investovat do umění či cenností může být zcela určitě zajímavá oblast zhodnocování úspor, a to např. v podobě nakupování obrazů, starožitností atp. Tato oblast se však zcela vymyká mým znalostem, a proto není vhodné, abych se k ní dále jakkoliv vyjadřoval. Je však více než jasné, že je to oblast, které se musíte věnovat na 100% (tak jako čemukoliv jinému, chcete-li být úspěšní) a být v ní velice vzdělaní. Poznal jsem v životě jen jednu osobu, která na základě hluboké znalosti umění (a to konkrétně obrazů) zbohatla pohádkovým způsobem. Pokud tedy máte pro umění cit a vyznáte se v něm, jedná se určitě o jednu ze zajímavých alternativ nemalých výdělků.
Shrnutí
Investice do nemovitostí či umění může být velice zajímavým zdrojem příjmu, ale je zapotřebí se těmto aktivitám velice intenzivně věnovat. Dle mého názoru existují, co se týče investování do bytů, velká rizika, které mohou mít velice podobný charakter jako investování do burzy (nákup a dlouhodobé držení podkladových aktiv) či tradingu (ve smyslu aktivního obchodování na burze), jak se Vám budu snažit dokázat v rámci dalších pokračování tohoto článku. V dalším pokračováních se zaměřím na možnosti investice do fyzických komodit (jako je zlato atp.) a investice do podílových fondů či akciových indexů. V poslední části se pak zaměřím na trading s důrazem na automatické obchodní systémy, které obchoduji na futures trzích akciových indexů v USA.
Petr
(c) AOStrading.cz
Následující kapitola: Pasivní zhodnocování 2/3 – investice do zlata, podílových fondů či akciových indexů?