V dnešním článku bych se rád zaměřil na jeden z největší mýtů a dezinformací, který v algoritmickém tradingu mezi začínajícími tradery existuje. Jsem v kontaktu se spoustou ze začátečníků, kteří se zaměřují na diskréční trading, a je až neuvěřitelné, jak jsou jimi často automatické obchodní systémy (AOS) démonizovány. Troufám si ale říci, že zcela neopodstatněně. Budu-li tyto diskréční tradery parafrázovat, jejich nedůvěra v algoritmický trading spočívá v tvrzení, že:
„AOS nikdy nemůžou nahradit lidský úsudek v daném okamžiku a nemají žádné city jako lidé. Tím pádem nemohou fungovat.“
Já se naopak na celou věc dívám dost odlišně: Lidský úsudek jako takový může být v dlouhodobém měřítku velmi nebezpečným jevem v obchodování na burze! Trader totiž nabude pocitu, že již v trzích vidí opakující se formace, situace atp. Zkrátka je přesvědčený, že již vidí a cítí, co se bude v budoucnosti odehrávat, protože má trhy tzv. „nakoukané“. Jak ale můžete změřit cit či něčí úsudek? Je nesporné, že jedním ze základních předpokladů úspěšně vedeného podniku, který se zaměřuje na kvalitu výrobku či služby a celkovou spokojenost zákazníka, je rozhodování se na základě faktů. K tomu, abychom mohli fakta definovat, je musíme umět nejprve kvantifikovat a měřit. To znamená, že například nestačí při výrobě určitého produktu jen konstatovat, že je výrobek kvalitní, ale musí existovat i konkrétní metriky (například správná délka a šířka určitého komponentu do auta), které hypotézu o kvalitě produktu potvrdí či vyvrátí dle určitých testovacích kritérií. A stejný přístup, pokud chceme být v tradingu systematičtí, musíme aplikovat na obchodní systémy. Musíme si muset umět potvrdit či vyvrátit výkonnost AOS dle předem nadefinovaných testovacích kritérií, ať už se jedná o testy robustnosti či další analýzy. Problémem diskréčních traderů je, že testy robustnosti a další výpočtově náročné postupy jsou pro ně prakticky nedostupné, jak si dále vysvětlíme v tomto článku. Diskréční tradeři mají totiž základní nevýhodu v těchto zásadních aspektech:
- Nemohou vykonávat relevantní backtest
Zkuste si připravit excelovskou tabulku a do ní si postupně zaznamenávat jednotlivé obchody, kdy si budete trh ručně procházet svíčku po svíčce (nebo bar po baru) pro daný timeframe. Zaprvé Vám to zabere neskutečně penzum práce a zadruhé nikdy nedocílíte toho, aby tento backtest byl relevantní. Je vědecky dokázáno, že lidé mají tendence při ručních backtestech výsledky zkreslovat. Spousta místních i zahraničních lektorů, kteří bývají urputnými zastánci diskréčního tradingu, doporučuje, aby se výsledky diskréčního backtestu zhoršili o 30 až 40%. Toto je dle mého názoru naprosto nepochopitelný a neuchopitelný argument. Těch 30 až 40% se vzalo odkud? Každý je přeci natolik individuální, že může provést backtest stejného obchodního systému úplně jinak. Naproti tomu když máte naprogramovaný algoritmus, který Vám definuje přesné vstupní a výstupní podmínky obchodního systému, nemáte již k dispozici jakýkoliv manipulační prostor. Velmi rychle a přesně uvidíte, jestli pro daný obchodní systém existuje potenciálně nějaká statistická výhoda a zda se Vám vyplatí se daným obchodním systémem dále zabývat v rámci různých testů robustnosti.
- 2. Nemohou vykonávat testy robustnosti
Testy robustnosti jsou natolik výpočetně komplikované procesy, že jsou pro diskréční tradery doslova nedosažitelné. Zářným příkladem výpočtové náročnosti je například Cluster Walk Forward analýza dostupná v TradeStation. Přitom testy robustnosti jsou základním předpokladem ověření potenciální ziskovosti obchodních systémů. Tento koncept je většinou diskréčními či začínajícimi tradery velice nesprávně pochopen a fatálně podceňován. Díky mé profesi mám možnost se setkávat s majiteli a zaměstnanci různých hedge fonds. Tito profesionálové poměrně velice striktně zastávají názor, že v podstatě bez algoritmického tradingu to dnes již nelze. A vězte, že jedním z hlavních důvodů, proč tomu tak je, je právě možnost vykonávat nezměrné množství testů robustnosti pro daný AOS. Proto Vám radím: Nebuďte bláhoví a nemyslete si, že jeden obyčejný ruční bakctest na pár měsících historických dat může mít jakoukoliv relevanci. Uvědomte si, proti komu na burze obchodujete. Všichni na burze, co spekulují na vzrůst či pokles ceny podkladového aktiva za účelem zisku, jsou Vašimi soupeři a pokud konzistentně využívají lepší zbraně než Vy, je jen otázka času, kdy budete v této neúprosné bitvě poraženi. Nenechte se potopit iluzí a zajímejte se, jaké konkrétní zbraně v podobě testování robustnosti obchodních systémů používají. Jelikož se jedná o velice komplexní záležitost, doporučuji Vám se prokousat články z mé dílny, které Vám mohou pomoci oblast testování robustnosti více uchopit:
Statistická analýza v obchodování na burze
Význam optimalizace parametrů obchodního systému v TradeStation
Out-of-sample testování a optimalizace v TradeStation
Walk Forward analýza v TradeStation – základní nástroj testování robustnosti AOS
Cluster Walk Forward analýza v TradeStation – pokročilý nástroj testování robustnosti AOS
Testovací kritéria Cluster Walk Forward analýzy v TradeStation
- Mají obrovskou nevýhodu v oblasti správné exekuce obchodů, která souvisí s negativní psychologií obchodování
Pokud jste v burze nikdy žádný obchod ručně neexekuovali, nemusí se Vám zdát tento argument dostatečně důležitý a opodstatněný. Zkuste si ale ručně otevřít pozici jakéhokoliv instrumentu a pozorovat, jak se během chvíle vyhoupnete do zajímavého profitu, abyste v zápětí skončili v ještě větší otevřené ztrátě. Trhy jsou velice dynamické a mají tendence se každou chvíli prudce měnit. A věřte, že dokáže být velice frustrující, když emocionálně strádáte v rámci jednotlivých obchodů. U algoritmického tradingu a obchodování AOS je však tento problém bezpředmětný. Exekuce obchodů za Vás vykonává naprogramovaný algoritmus a Vy tak prakticky nemusíte u počítače fyzicky vůbec sedět. Například já jsem si v rámci svého tradingu pronajal virtuální server blízko burzy tak, aby mé obchody byly exekuovány co možná nejpřesněji a nejrychleji za požadovanou cenu. Nemyslete si ale, že pokud obchodujete pomocí AOS, negativní psychologické aspekty se Vás vůbec netýkají. V rámci dlouhodobého obchodování budete muset tak či tak procházet obdobími, kdy Vaše AOS bude stagnovat, či se budete nacházet ve ztrátovém období. Klíčem je mít přesně nadefinované a kvantifikované:
- jak dlouho toto ztrátové období může trvat a
- jaký může být teoreticky největší propad (maximální % drawdown).
Je zbytečné dodávat, že bez přesně provedených výpočtů, testů robustnosti a Monte Carlo analýz nemáte šanci tyto důležité statistiky o povaze AOS získat. A jak jsem již v tomto článku zmiňoval, jedinou možností, jak tyto komplexní a náročné výpočty získat, je nadefinovaný a naprogramovaný algoritmus, který nám historické backtesty s veškerými dalšími analýzami raketově urychlí a poskytne nám relevantní výsledky. Pokud Vás téma algoritmického tradingu a související psychologie obchodování zajímá více, nenechte si ujít článek: Psychologie tradera při obchodování AOS
Shrnutí
V dnešním článku jsem se snažil vyvrátit tvrzení mnoha diskréčních traderů, že algoritmický trading nemůže fungovat, jelikož není schopný lidského úsudku. Domnívám se, že toto tvrzení je velice neopodstatněné a pro začínající tradery, kteří se v problematice neumí ještě natolik zorientovat, může být velice nebezpečné. Jsem přesvědčený, že k tradingu bychom měli přistupovat jako k jakémukoliv jinému vědnímu oboru. Ve vědě pokud chceme vyvrátit nebo potvrdit určitou hypotézu, musíme umět danou problematiku kvantifikovat, měřit, abychom hypotézu mohli vyvrátit nebo přijmout. V tradingu nám jde primárně o to, abychom si potvrdili či vyvrátili hypotézu, že daný AOS má či nemá určitou statistickou výhodu. Obyčejný ruční backtest na několika měsících historických dat nám bohužel nestačí. Potřebujeme si na kvalitních historických mnohaletých datech ověřit, že by AOS mohl mít určitou statistickou výhodu. Pokud uvidíme potenciál, práce teprve začíná, neboť před sebou máme mnoho analýz a testování robustnosti obchodního systému. Faktem zůstává, že tato oblast je diskréčním traderům, kteří vykonávají backtesty ručně, naprosto nedostupná. A to je možná i důvod, proč mívají tendenci algoritmický trading démonizovat a jednoduše tvrdit, že nefunguje. Protože čemu člověk nerozumí, anebo co neumí, toho se také většinou bojí. Já vnímám algoritmický trading jako úžasný nástroj k pasivnímu zhodnocování kapitálu v řádech desítek procent. Můžete tak pravidelně zhodnocovat Vaše úspory bez ohledu na hospodářský cyklus. V tomto vícedílném pokračování naleznete srovnání algoritmického tradingu s dalšími možnostmi investic:
Pasivní zhodnocování 1/3- investice do nemovitostí, umění
Pasivní zhodnocování 2/3 – investice do zlata, podílových fondů či akciových indexů?
Pasivní zhodnocování 3/3 – algoritmický trading?
Petr
(c) AOStrading.cz