Jelikož jsem poslední dobou v článcích probíral poměrně dosti pokročilou tématiku z oblasti testování robustnosti AOS, nebude, myslím, na škodu, pokud se dnes zaměříme na téma, které by mohlo být prospěšné spíše začínajícím traderům. A to především těm, kteří mají v úmyslu věnovat se intradennímu obchodování. Je kriticky důležité, aby si začátečníci již od prvních chvil uvědomovali, že výběr brokera je v oblasti tradingu velmi podstatnou záležitostí, která může v konečném důsledku rozhodnout o jejich úspěchu či neúspěchu. Jen pro připomenutí – intradenní tradeři (Day Traders) jsou ti, kteří vstupují a i vystupují z obchodu v rámci jednoho dne. Oproti tomu poziční tradeři (Swing Traders) zůstávají v pozici i přes noc.
Jsou to právě intradenní tradeři, kdo mají mnohem vyšší nároky na kvalitu služeb od svého brokera, a to především v těchto klíčových aspektech:
- cena komisí,
- latence exekucí obchodních příkazů,
- kvalita a stabilita softwarové platformy,
- úroveň zákaznické podpory.
Cena komisí a latence exekucí obchodních příkazů
Cena komisí a latence exekucí obchodních příkazů patří u intradenních traderů mezi jedny z hlavních faktorů potenciálního úspěchu (samozřejmě kromě řádně zbacktestované robustní obchodní strategie). Intradenní obchodníci totiž dosahují mnohem menších průměrných zisků na obchod. O problematice průměrných zisků/ztrát na obchod (Average Trade) se můžete dočíst v tomto článku. Například, když na trzích akciových indexů dosahuje Average Trade okolo $50 (zcela realistická varianta), představte si, že za komise za vstup a výstup z obchodu zaplatíte u dražšího brokera $10 (místo potenciálních $5 u jiného brokera) a kvůli vysoké latenci exekucí obchodních příkazů brokera budete mít Slippage Market příkazů například $30 (místo dosažitelných průměrných $15). Z výše zmíněných důvodů je patrné, že je velice podstatné, pokud za náklady (Slippage + komise) zaplatíte $40 (80% z Average Trade o hodnotě $50) nebo 20$ (40% z Average Trade o hodnotě $50).
Kvalita a stabilita softwarové platformy
Kvalita softwarové platformy je však neméně důležitým faktorem, na základě kterého bychom se měli rozhodovat pro finální výběr brokera. V dnešní době enormně konkurenčního prostředí mezi jednotlivými brokerskými společnostmi, jsem přesvědčený, že by mělo být zcela v zájmu brokera, aby Vám poskytl takové softwarové nástroje, abyste v maximální možné míře mohli maximalizovat pravděpodobnost Vašeho budoucího finančního úspěchu.
O kvalitě softwarové platformy proto rozhodují:
- analytické nástroje, které máme k dispozici (např. testy robustnosti, backtestovací modul, možnost algoritmického tradingu),
- stabilita prostředí platformy,
- spolehlivost v exekucích obchodních příkazů,
- co nejnižší latence obchodních příkazů (o této problematice jsem se již zmiňoval v předchozím bodě).
Finanční stabilita brokera
Nikdy nepodceňujte finanční stabilitu brokera. Předtím, než s brokerem uzavřete smlouvu o poskytování služeb, snažte se vybrat takového, za kterým stojí slušná historie a mnoho pozitivních referencí. Malé brokerské společnosti Vám mohou nabídnout na první pohled velice lákavé podmínky, ale pokud tyto společnosti nebudou stabilní a ziskové, mohou velmi brzy zbankrotovat. Nevěřte těm brokerským společnostem, které se mohou stát insolventními kvůli neočekávaným událostem. Jako dostatečné varování pro Vás může být například společnost Alpari UK, která zbankrotovala doslova ze dne na den, když Švýcarská národní banka zafixovala kurz Švýcarského franku oproti Euru. Událost přežili jen ti brokeři, kteří byli dostatečně kapitalizováni.
Shrnutí
Nemůžeme zcela jednoznačně konstatovat, který broker je na trhu nejlepší a nejvhodnější pro intradenní trading. Vždy je zapotřebí vzít v úvahu vícero aspektů, které mohou Vaše finální rozhodnutí podpořit, a to především:
- jakou burzu a podkladová aktiva se chystáte obchodovat
- jaký je Váš styl tradingu (automatizované nebo diskréční obchodování)
- jaké budete platit komise u daného brokera
- jaká je latence obchodních příkazů u brokera
- jaká je kvalita nabízené softwarové platformy od brokera
- jaká je finanční stabilita brokera
V příštím příspěvku se s Vámi podělím o to, kteří brokeři jsou dle mého názoru zcela jednoznačně nejkvalitnější na trhu.
Petr
(c) AOStrading.cz
Nadcházející kapitola: Nejlepší brokeři pro trading 2/2