Kniha ve více než 300 stránkách pojednává o tom, jak správně postupovat při vývoji robustních automatizovaných obchodních strategií. V první části knihy se autor zabývá získáním systematického „trading edge“ v trzích a popisuje, které vlastnosti výkonnosti by měl mít každý robustní obchodní systém. V druhé části knihy Robert Pardo v přesně definovaném postupu vymezuje proces krok po kroku při vývoji obchodních strategií a to konkrétně:
- Formulace obchodní strategie
- Transformace pravidel do skriptovacího jazyka
- Předběžné testování
- Optimalizace strategie
- Walk forward analýza
- Obchodování systému
- Hodnocení reálné výkonnosti obchodního systému
- Zlepšování obchodního systému.
Jak vyplývá již z výše zmiňovaného procesu vývoje obchodní strategie, kniha je zaměřená především na tradery využívající programovací jazyk a konkrétní algoritmy k vývoji automatizovaných obchodních systémů (dále „AOS“). Dá se bezesporu konstatovat, že kniha je ideálním návodem pro začínající tradery, kteří se rozhodnou jít cestou algoritmického tradingu. Pokud se například rozhodnete pracovat s velmi pokročilými softwarovými platformami jako TradeStation či MultiCharts, při vývoji robustních obchodních systémů se vám pak otevřou dveře k mnoha sofistikovaným nástrojům jakými jsou reporty výkonnosti, optimalizace a cluster walk forward analýza.
Tyto nástroje mohou být velice dobrým sluhou, ale při nesprávném použití zároveň i velice zlým pánem. V případě neznalosti správné aplikace těchto „pomůcek“ hrozí začínajícímu traderovi, že robustnost obchodního systému adekvátně neprověří, a hrozí tak, že obchodní systém bude tzv. „over-fitted“. Robert Pardo se v knize velice precizně vymezuje vůči „over-fitting“ procesům, které by měly být z podstaty věci největším strašákem při vývoji obchodních systémů. Problémem začínajících traderů pak může být to, že tyto „strašáky“ neznají a hned nasadí první nadějně vyhlížející obchodní systém, byť nesprávně optimalizovaný či walk-forward testovaný, do svého reálného obchodování. Takový přístup se ale s největší pravděpodobností vymstí a začínající trader tak přichází velice záhy o vložený kapitál.
V knize se tedy dočtete, jak obezřetně a správně využít sofistikované nástroje, které platforma jako například TradeStation nabízí. Pozor, nejedná se však o konkrétní návod jak se v daných softwarech orientovat. Robert Pardo se zaměřil spíše na to, jaké vlastnosti by měl obchodní systém vykazovat při vývoji, optimalizaci a ověřování jeho robustnosti. Z toho titulu dle mého názoru hovoříme o nadčasové knize, jelikož principy správného vývoje obchodního systému byly, jsou a budou neměnné.
Pokud jste již pokročilým traderem, který naplno a úspěšně využívá algoritmický trading, je na zvážení, zda se z knihy dozvíte nějaké nové přístupy, s kterými byste se již v minulosti z jiných zdrojů nesetkali. Nečekejte v žádném případě konkrétní obchodní systémy v některém z dostupných skriptovacích jazyků (jako například EasyLanguage u TradeStation). O tom kniha skutečně není. Její největší přidaná hodnota spočívá v tom, že věci komplikovanějšího rázu jsou psané ve velice čtivé a snadno pochopitelné formě. Pokud vás tedy svět algoritmického tradingu zajímá, tato kniha se pro Vás může stát velice dobrou vstupní branou do světa AOS.
Shrnutí
V případě, že jste začínajícím traderem a zajímá vás svět algoritmického tradingu a nástroje, které díky němu můžete využívat, je tato kniha ideálním průvodcem o obecných a neměnných zákonitostech tohoto světa. Kniha vás nenaučí vyvíjet konkrétní obchodní systémy, ale naučí vás, jak správně přistupovat k jejich vývoji. Začínajícím traderům zajímající se o automatizované obchodní systémy tuto knihu rozhodně doporučuji.
Petr
(c) AOStrading.cz